Cervikobrachiální syndrom

Cervikobrachiální syndrom - Příznaky, léčba a řešení

V následujícím článku se dozvíte:
 • Co je cervikobrachiálním syndromem?
 • Co způsobuje tento syndrom?
 • Jaké jsou příznaky cervikobrachiálního syndromu?
 • Jak léčit cervikobrachiální syndrom?
 • Cviky pro uvolnění cervikobrachiálního syndromu
 • Efektivní pomoc s terapeutickými pomůckami

Už jste někdy seděli v práci, doma nebo nebo na pouhé procházce a náhle jste cítili jakýsi bodavý pocit, který začal v šíji a postupně se přenášel až do vaší ruky?

Pokud ano, může to být víc než jen dočasný pocit nepohodlí – mohly by to být symptomy něčeho, co se nazývá cervikobrachiální syndrom.

Tento syndrom může mít vážné dopady na kvalitu vašeho života a pohodlí. V dnešním článku se podíváme blíže na tento záhadný a často přehlížený zdravotní problém. Rozebereme, jaké příznaky jsou s ním spojeny, jaká cvičení a metody ho mohou pomoci zmírnit.

cervikobrachiální syndrom

Co je cervikobrachiální syndrom?

Cervikobrachiální syndrom je komplex příznaků, jako například vystřelování bolesti a brnění rukou, ramen, nebo prstů. Jeho příčinou jsou stlačené nervy a svaly v krční páteře. Tento zdravotní problém mnozí lidé neznají pod jeho komplikovanějším názvem, ale mohou ho velmi dobře znát podle výše zmíněných symptomů.

Základním mechanismem je často komprese, tedy stlačení nervů nebo svalů v oblasti krční páteře. V důsledku toho můžete cítit nepohodlí, které se může projevit jako bolest šířící se po ruce, což může být mimořádně nepříjemné a omezující.

Ale to není všechno; někteří pacienti hlásí také sekundární symptomy, jako jsou bolesti hlavy a závratě, což zvyšuje složitost tohoto stavu.

cervikobrachiální syndrom

Co způsobuje tento syndrom?

Pravda je, že cervikobrachiální syndrom může mít mnoho příčin. V současné době, kdy mnozí z nás tráví hodiny sezením před počítačem nebo u stolů, je dlouhodobé sezení často hlavním původcem problémů. Ale nehody, zranění nebo jiné traumata mohou také vyústit do tohoto syndromu. Rozpoznání příčiny a mechanismu jeho vzniku je klíčové, protože právě na tomto základě může lékař navrhnout nejúčinnější plán léčby.

Jaké jsou příznaky cervikobrachiálního syndromu?

Jak jsme nastínili výše, cervikobrachiální syndrom může mít několik různých syptomů, které závisí i na vážnosti tohoto stavu. Mezi ty nejběžnější příznaky cervikobrachiálního syndromu patří:
 • Bolest krku a končetin
 • Mravenčení v rukou
 • Slabost
 • Omezený pohyb
cervikobrachiální syndrom Mravenčení

Bolest

Pro ty, kdo trpí cervikobrachiálním syndromem, je bolest často prvním a nejvýraznějším příznakem. Tato bolest může mít různou intenzitu, od mírných píchavých pocitů po intenzivní pálení nebo bodavou bolest. Začíná často v krční

oblasti, odkud se může šířit přes ramena až do rukou, konče u konců prstů. Taková bolest může být obzvláště závažná během námahy nebo po dlouhém období v jedné poloze.

Mravenčení

Tyto pocity jsou často popisovány jako „štiplavé“, „pálící“, nebo „pocit mravenců v ruce“ a souvisí s drážděním nebo stiskem nervů. Mravenčení může být podobné pocitu, když vám „zapadne“ noha. Tyto senzace jsou nejčastěji pociťovány v ruce, především v prstech a mohou být často horší v noci.

Slabost

Jedním z méně očekávaných příznaků cervikobrachiálního syndromu může být slabost, která postihuje svaly rukou. Toto může způsobit problémy při zvedání předmětů, otevírání nádob nebo dokonce při uchopení drobných předmětů, jako jsou klíče nebo tužka. Náhlá ztráta sevřené síly může být šokující a je to jasný signál, že něco není v pořádku.

Omezený pohyb

Máte-li cervikobrachiální syndrom, můžete si všimnout, že pohyb krkem nebo rukou je omezený nebo bolestivý. Možná budete mít potíže otáčet hlavou z jedné strany na druhou nebo zvedat ruku nad hlavu. Tato omezení mohou zasahovat do každodenních činností a snižovat kvalitu života.

Cervikobrachiální syndrom

Stadia cervikobrachiálního syndromu

U cervikobrachiálního syndromu rozlišujeme dvě hlavní stadia, která jsou charakterizována podle intenzity a průběhu symptomů.

Akutní stadium

Tento stav se objeví náhle, ať už v důsledku nevhodného prudkého pohybu nebo nepřiměřené polohy hlavy. Projevuje se bolestí, omezeným pohybem a jinými symptomy, jako jsou brnění nebo mravenčení v rukou.

Může také dojít ke svalovým křečím, které jsou reakcí těla na ochranu postiženého místa před dalším poškozením, ale mohou také omezit cirkulaci krve.

Chronické stadium

Chronický průběh označuje stav, který trvá delší dobu nebo se opakuje. Může začít postupně a trvat déle, nebo může náhle vzniknout, ale jeho projevy trvají déle ve srovnání s akutní fází.

Jak léčit cervikobrachiální syndrom?

Jako u mnoha dalších diagnóz je důležité dopřát si klidovější režim a vyvarovat se polohám, které by tento stav a následně bolest mohly dále zhoršit. Rovněž je vhodné co nejdříve aplikovat metody pro uvolnění postiženého místa, a to prostřednictvím specifických poloh a cvičení, které mohou pomoci váš krk uvolnit a zároveň posílit svaly, které vám pomohou držet tělo ve správné poloze. 

Mezi nejefektivnější řešení cervikobrachiálního syndromu patří:

 • použití analgetik
 • cvičení a strečink
 • použití terapeutických pomůcek

Použití analgetik

Léčba pomocí léků nebo analgetik může přispět k dočasnému zmírnění příznaků, jako jsou bolest, svalová tuhost nebo zánět. Třeba si však uvědomit, že tento způsob není řešením příčiny a je tedy nutné stále vyřešit kořen vašeho problému. Je vhodné spojovat užívání léků s rehabilitací, odbornými manuálními terapiemi a cvičením.

Mezi běžně předepisované léky patří analgetika, nesteroidní protizánětlivé léky a relaxanty pro uvolnění svalů.

Cviky pro uvolnění cervikobrachiálního syndromu

 • Natahování krku
 • Otáčení ramen
 • Roztažení ruky
Cervikobrachiální syndrom cviky

Natahování krku:
Představte si, že stojíte nebo sedíte s perfektním držením těla, kde vaše záda a krk tvoří přímou vertikální linii. Nyní, bez zrychlování, jemně naklánějte hlavu stranou, nejprve k jednomu rameni a poté k druhému. Je to jako mírné houpání na lodi. Příjemný pocit, když se svaly postupně uvolňují, že?

Otáčení ramen:
Nyní se soustřeďte na vaše ramena. Představte si, že máte na ramenou neviditelnou zátěž a potřebujete se jí zbavit. Jemně a v klidném tempu začněte otáčet ramena, nejprve dopředu v krouživým pohybem, pak se otočte a zkuste totéž dozadu. Tímto jednoduchým cvikem můžete uvolnit to napětí, které jste možná ani nevěděli, že v sobě máte.

Natažení rukou:
A teď si dejme malou chvíli na ruce. Vystřete jednu ruku před sebe, přičemž prsty směřují vzhůru. S opačnou rukou jemně chytněte prsty této ruky a pomalu je táhněte zpět k tělu. Můžete pocítit jemné napnutí v předloktí – je to znak, že cvik funguje a pomáhá vašim svalům se roztáhnout.

V tomto článku si můžete prohlédnout 6 účinných a nenáročných cviků na bolest krku.

Efektivní pomoc s terapeutickými pomůckami

V StretchFit™ se snažíme lidem pomoci žít život bez bolesti a fyzických omezení. V našem portfoliu také nabízíme produkty, které mohou pomoci zlepšit váš problém s cervikobrachiálním syndromem. Nezapomínejte však, že je-li vaše situace vážná, vždy se v první řadě poradte s vaším fyzioterapeutem nebo lékařem.

Na znak naší podpory a odhodlání pomáhat vám na vaší cestě k lepšímu zdraví, jsme pro vás připravili speciální nabídku. Použijte slevový kód BLOG10 při vašem příštím nákupu a získejte exkluzivní slevu.

Natahovač krční páteře NeckFlex™

Natahovač krku NeckFlex™ není jen dalším výrobkem na trhu. Je to skutečný revoluční nástroj, který je speciálně navržen tak, aby přesně a jemně natáhl a uvolnil krční páteř.

natahovač krku fyzioterapeut


Zaměřovat se na vaše zdraví nemusí být časově náročné. Ve skutečnosti vám NeckFlex™ umožní cítit úlevu v krátké době. Pouze 5-10 minut dvakrát denně a může pomoci uvolnit váš krk a tím pádem pomoci řešit příčinu cervikobrchiálního syndromu.

A co by to bylo za nástroj, kdyby nebyl pohodlný? Ergonomický design NeckFlex™, navržený podle přirozeného zakřivení krční páteře, je dokonalým spojením pohodlí a účinnosti. Takže nejenže vám pomůže cítit se lépe, ale také se budete cítit skvěle při jeho používání.

Korzet na záda Corpus™

Jak bylo zmíněno výše, jednou z příčin cervikobrachiálního syndromu může být i špatné držení těla.

corpus korektor drzení těla stretchfit

 Korektor držení těla Corpus™ vám může pomoci udělat první krok k lepšímu držení těla. Tuto pomůcku umíte použít hlavně při aktivitách kde víte, že se s velkou pravděpodobností budete hrbit. Corpus je nastavitelný, takže jej mohou používat všichni v rodině, stačí si jej nastavit přesně podle vlastní potřeby.

Nezapomínejte ale myslet na to, že je stále velmi důležité řešit hlavní příčinu skrze správné cičení, strečink nebo fyzioterapii.

Závěr

Cervikobrachiální syndrom může znít strašidelně, ale když ho rozebereme, jedná se o stav, kterým trpí mnoho lidí, zejména v našem technologicky pokročilém světě. Jde v podstatě o to, že nervy v krku se poněkud rozčílí a posílají tyto signály nepohodlí až do našich rukou.

Ať už je to v důsledku neustálého ohýbání krku nad obrazovkami, nešťastné nehody, nebo prostě plynutí času opotřebovávajícího naši páteř, CBS je něco, o čem bychom měli vědět. Ale s tím správným přístupem, informovaností, je to určitě něco, co můžeme zvládnout.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.