Bolest krční páteře - Co ji způsobuje a jak ji řešit?

Bolest krční páteře - Co ji způsobuje a jak ji řešit?

Krční páteř je vysoce sofistikovaná a složitá struktura našeho těla. Tento úžasný výtvor přírody nejen přenáší váhu našich hlav, ale musí také poskytovat rozsah pohybu, který nám umožňuje volně pohybovat hlavou a dívat se na svět. Přesto s takovou složitostí a užitečností není žádným překvapením, že krční páteř se někdy může stát ohniskem nepohodlí, což vede k tomu, co běžně známe jako bolest krční páteře.

V dnešní době se stále častěji setkáváme s tím, že si lidé stěžují na bolest krční páteře, hlavy nebo zad. Nicméně, málokdo se zamýšlí nad tím, co těmto problémům předchází. Je to důsledek sedavého způsobu života, nekvalitního spánku či nadměrného stresu?

V tomto článku si projdeme následující otázky:

 • Co způsobuje bolest krční páteře?
 • Jaké jsou různé druhy bolesti krční páteře?
 • Jak řešit bolest krční páteře?
 • Cviky k uvolnění bolesti krční páteře

Co způsobuje bolest krční páteře?

Faktory způsobující bolest krku mohou být stejně rozmanité jako bolest sama. Jedním z hlavních přispěvatelů je špatné držení těla, neduh naší moderní, technologiemi poháněné společnosti. Předklon hlavy, zatímco jsme ponořeni do našich zařízení, způsobuje nepřiměřené namáhání krku. Tento jev, často označovaný jako „tech neck“, se stal běžnou příčinou bolesti krční páteře.

Krční páteř, stejně jako ostatní klouby v těle, není imunní vůči opotřebení, které doprovází stárnutí. V průběhu času může toto opotřebení způsobit degenerativní onemocnění, jako je osteoartróza, která může vést k přetrvávající bolesti krční páteře.

Zranění krční páteře, často způsobená nehodami, mohou způsobit okamžitou a zároveň dlhodobou bolest a nepohodlí. Whiplash, běžné zranění při nehodách motorových vozidel, může vést k dlouhotrvající bolesti krku, pokud není správně léčeno. v tomto případě je také velmi důležité nezkoušet "samoléčbu" kdy sami zkoušíte různé cviky a nástroje pro zlepšení bolesti krční páteře, ale je potřeba kontaktovat doktora nebo fyzioterapeuta který vám poskytne odborné rady, jak si s touto bolestí pomoci.

Stres také hraje roli při bolestech krku. Když jsme ve stresu, naše těla reagují napnutím svalů, včetně těch na krku, což může vést k nepohodlí nebo bolesti.

A konečně, některé nemoci, jako je revmatoidní artritida, meningitida nebo rakovina, mohou také vést k bolesti krku, což zdůrazňuje důležitost pochopení hlavní příčiny nepohodlí.

Pro lepší přehled, tady je ještě jednou shrnutí nejčastějších příčin bolesti krku:

 • špatné držení těla
 • starnutí a opotřebovávaní krční páteře
 • zranení krční páteře
 • stres
 • různá onemocnění

 

bolest krku


Jaké jsou různé druhy bolesti krční páteře?

Stejně jako mohou být různé příčiny bolesti krku, můžeme také bolest krční páteře rozdělit na různé druhy. Tyto rozdíly mohou být založeny na faktorech, jako je zdroj bolesti, postižená oblast, trvání příznaků a povaha samotné bolesti. Pochopení těchto rozdílů může být klíčem k identifikaci příčiny bolesti krku a stanovení nejúčinnější léčebné strategie.

Akutní vs. chronická bolest krční páteře:

Jedním ze základních způsobů, jak kategorizovat bolesti krku, je doba trvání. Akutní bolest krční páteře obvykle trvá několik dní až několik týdnů. Často je způsobena konkrétní událostí, jako je drobné zranění nebo namáhání. Chronická bolest krční páteře naproti tomu navzdory léčbě přetrvává tři měsíce i déle. Chronická bolest krku může být příznakem základního zdravotního stavu, jako je degenerativní onemocnění plotének nebo artritida.


Napětí svalů vs. bolest nervů:

Bolest krku může pramenit z problémů s různými strukturami v krku. Svalová zátěž, často kvůli problémům s držením těla nebo nadměrnému používání, má za následek tupou bolest nebo ztuhlost v oblasti krční páteře. Nervová bolest se naopak objevuje, když je nerv v krku podrážděný nebo stlačený. To může vést k ostrým, vystřelujícím bolestem a může také způsobit příznaky, jako je necitlivost nebo brnění, které vyzařují dolů do různých častí těla jako jsou ruce nebo i nohy.

Axiální bolest krční páteře vs. radikulární bolest:

Axiální bolest krční páteře je omezena na specifickou oblast krku. To by mohlo být způsobeno stavy ovlivňujícími cervikální ploténky, svaly, vazy nebo klouby. Radikulární bolest naproti tomu přesahuje krk. Objevuje se, když je nervový kořen v krční páteři podrážděný nebo stlačený, což vede k bolesti, která vyzařuje podél nervové dráhy do paže a ruky. Tento typ bolesti je často popisován jako ostrý nebo palčivý a může být doprovázen dalšími příznaky, jako je necitlivost, brnění nebo slabost.


Mechanická bolest krční páteře vs. zánětlivá bolest krční páteře:

Mechanická bolest krku je nejběžnějším typem bolesti krční páteře a je často způsobena činnostmi, které namáhají krk, jako je dlouhé sezení nebo opakované pohyby. Tento typ bolesti se obvykle zhoršuje pohybem a zlepšuje se při odpočinku. Zánětlivá bolest krku, spojená s onemocněními, jako je revmatoidní artritida nebo spondylitida, má tendenci být konstantní a často se zhoršuje v klidu. Může být také doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou otoky kloubů nebo ranní ztuhlost.

Tyto kategorie se vzájemně nevylučují a bolest krku jednotlivce může spadat do více kategorií. Ve všech případech je komplexní vyšetření poskytovatelem zdravotní péče nejúčinnějším způsobem, jak přesně diagnostikovat typ bolesti krku a určit nejvhodnější léčebný postup


Jak řešit bolest krční páteře?

Úleva od bolesti krční páteře může být dosažitelná několika způsoby. Strategie, která danému jedinci nejlépe vyhovuje, může záviset na hlavní příčině, závažnosti bolesti a jeho osobních okolnostech. V některých případech to může být tak jednoduché jako úprava životního stylu, zatímco v jiných to může zahrnovat kombinaci fyzikální terapie, léků, alternativních léků a profesionální lékařské intervence. 

Pokud trpíte silnou bolestí krční páteře, nezkoušejte prosím vás léčit tuto bolest sami, ale poraďte se v první řadě s lékařem nebo fyzioterapeutem

Úpravy životního stylu:

Nácvik správného držení těla je klíčovým krokem ke zmírnění bolesti krční páteře. Dlouhotrvající hrbení se u počítače nebo koukání dolů do mobilního zařízení může zatížit krk. Zajištěním, že je obrazovka v úrovni očí, používáním kvalitní kancelářské židle s oporou krku a pravidelnými přestávkami na stání a protahování se tedy může výrazně snížit namáhání krku. Udržování zdravé hmotnosti může navíc pomoci předcházet nadměrnému namáhání krční páteře, zatímco dobrý spánek se správnou oporou krku může také znamenat znatelný rozdíl.

Další způsob jak minimalizovat hrbení se je použití korektoru držení těla. Tato půmůcka slouží jako skvělý nástroj během aktivit, kde se zvyknete hrbit nejvíc. Bude vám připomínat a nutit držet tělo ve správné poloze. Doporučuje se používat maximálně 2 hodiny denně, aby vaše svaly s funkcí držet tělo natažené nezeslábly.

Fyzioterapie:

Využití fyzioterapie může být docela prospěšné pro přetrvávající bolesti krční páteře. Fyzioterapeut může poskytnout specifická cvičení a protažení navržené tak, aby posílily svaly krku, zlepšily flexibilitu a nakonec snížily nepohodlí. Tato cvičení se často zaměřují nejen na krk, ale také na ramena a horní část zad, protože tyto oblasti jsou všechny propojené a mohou přispívat k bolestem krku. Kromě toho mohou manuální terapie, jako je masáž a mobilizace, poskytnout okamžitou úlevu a přispět k dlouhodobému zotavení.

Léčba bolesti:

Účinná léčba bolesti je dalším zásadním aspektem řešení bolesti krku. To by mohlo zahrnovat volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, které mohou pomoci snížit zánět a zmírnit bolest. Měly by se však používat střídmě a pod vedením poskytovatele zdravotní péče. Terapie teplem a chladem mohou také poskytnout úlevu - studený zábal může pomoci snížit zánět po zranění, zatímco teplo může uvolnit svaly a zmírnit bolest. Lokální úlevu mohou poskytnout lokální krémy, gely a náplasti obsahující přísady, jako je kapsaicin nebo mentol. Je také třeba poznamenat, že některé léky na předpis, jako jsou svalové relaxancia nebo v některých případech antidepresiva, mohou být účinné při léčbě bolesti.

Zde je ale třeba podotknout, že tento způsob řešení bolesti krční páteře řeší hlavně následky, ale ne příčinu. Není nic špatného na tom chtít si bolest zmírnit pilulkami, ale nezapomínejte se stále soustředit i na řešení příčiny!

Pomůcky pro uvolnění bolesti krční páteře:

V dnešní době na trhu můžete nalézt více druhů nástrojů, které dokáží pomoci uvolnit některé druhy bolesti krční páteře. Mezi tyto nástroje patří například natahovače krční páteře nebo masážní pistole a polštáře, které vám umožní dopřát si masáž a rehabilitaci i v pohodlí vašeho domova.

Alternativní prostředky:

Činnosti jako jóga nebo pilates mohou nejen zlepšit držení těla a flexibilitu, ale také snížit svalové napětí na krku. Podobně relaxační techniky, jako jsou hluboká dechová cvičení, progresivní svalová relaxace nebo řízené zobrazování, mohou pomoci zvládnout stres, který často doprovází chronickou bolest. Někteří lidé také nacházejí úlevu prostřednictvím alternativních terapií, jako je akupunktura nebo chiropraktická léčba.

Lékařský zásah:

V některých případech, kdy konzervativní léčba neposkytne dostatečnou úlevu, může být nezbytný lékařský zásah. To by mohlo zahrnovat injekce, jako jsou injekce nervových bloků ke znecitlivění specifických nervů a zmírnění bolesti, nebo injekce kortikosteroidů ke snížení zánětu. Ve vzácných případech může být zvážena chirurgická intervence k řešení strukturálních problémů v krční páteři.

Ve všech případech je důležité si uvědomit, že ačkoli je bolest krku běžná, není to něco, s čím byste měli žít. Poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci porozumět příčině vaší bolesti a provést vás vhodnou léčbou, abyste našli úlevu.Doktor MUDr. Róbert Rusnák, PhD - přednosta Neurochirurgické kliniky ÚVN Ružomberok na téma jak předejít bolestem krční páteře hlavně radí:

 1. Sedět a chodit vztažení (správné držení těla)
 2. Provádět pravidelný pohyb a sport
 3. Během dne se lehce natahovat (strečink). opřít se o zeď/dveře a vystřít se
 4. Častěji se usmívat :)

 

Cviky k uvolnění bolesti krční páteře:

Existuje několik cviků, které mohou pomoci zmírnit bolesti krku, zvýšit flexibilitu a posílit krční svaly. Níže naleznete seznam 10 populárních cviků k uvolnění této bolesti. V případě, že si chcete prohlédnout detailněji než jednotlivé cvičky provádět, doporučujeme je vyhledat na youtube. Zároveň si můžete přečíst detailněji popsaných 6 cviků, jak uvolnit bolest krční páteře i na našem dalším blogu.

Naklonění krku (dopředu a dozadu): Sklopte bradu směrem k hrudi, vydržte několik sekund a poté zvedněte bradu nahoru, jak je to pohodlné. Tento pohyb pomalu opakujte.

Otáčení krku: Udržujte ramena v klidu a pomalu otočte hlavu na jednu stranu, dokud neucítíte jemné protažení. Držte tuto pozici, poté se vraťte do výchozí pozice a opakujte na druhou stranu.

Naklánění krku (ze strany na stranu): Nakloňte hlavu směrem k rameni a přitom držte rameno nehybné. Držte tuto pozici, poté se vraťte do výchozí pozice a opakujte na druhou stranu.

Rolování přes ramena: Rolujte ramena krouživými pohyby dozadu a poté je otočte dopředu.

Otvírák srdce vsedě: Sedněte si na paty, opřete se a položte dlaně na podlahu za sebou s prsty směřujícími pryč. Zatlačte boky nahoru ke stropu a spusťte hlavu dozadu, abyste otevřeli hrudník a protáhli krk.

Protažení horního trapézu: V sedě nebo ve stoje nakloňte hlavu na jednu stranu a pomocí ruky (na stejné straně) jemně zatáhněte hlavu dále do protažení. Měli byste cítit protažení na opačné straně krku.

Protažení krku v sedě: Vsedě sepněte ruce a přiveďte obě dlaně k zadní části hlavy. Jemně zatlačte ruce dolů ke stehnům a zasuňte bradu do hrudníku.

Protažení za zády: Postavte se s nohama na vzdálenost boků, natáhněte obě ruce za záda a pravou rukou se držte za levé zápěstí. Pravou rukou jemně narovnejte levou paži a odtáhněte ji od sebe. Chcete-li zvýšit natažení krku, pomalu snižujte pravé ucho směrem k rameni.

"Levator Scapulae Stretch": Zatímco sedíte nebo stojíte rovně, otočte hlavu doprava a nakloňte ji dolů k hrudi. Pravou rukou můžete použít jemný tlak, abyste zvýšili protažení. Opakujte na levé straně.

"Thread the Needle Pose": Začněte na všech čtyřech. Sáhněte jednou paží pod tělo a nechte rameno a spánky uvolnit se k zemi. Natáhněte opačnou paži před sebe nebo ji nechte, aby se u vás uvolnila. Zůstaňte zde až minutu a poté opakujte na opačnou stranu.

Závěr

Na závěr řečeno bolest krční páteře, se může pohybovat od drobné nepříjemnosti až po chronický problém významně ovlivňující každodenní život.

Její příčiny jsou četné a zahrnují faktory, jako je špatné držení těla, degenerativní onemocnění, zranění a určité zdravotní stavy. Řešení bolesti krku zahrnuje mnohostranný přístup, který může zahrnovat změny životního stylu, fyzikální terapii, léky, alternativní prostředky a v některých případech i lékařské zákroky. Jednoduchá, jemná cvičení mohou často pomoci zmírnit nepohodlí, zvýšit flexibilitu a posílit svaly krku.

Je však důležité mít na paměti, že každý, kdo trpí bolestí krku, by se měl nejprve poradit se zdravotnickým pracovníkem nebo fyzioterapeutem, aby přesně identifikoval příčinu bolesti a vytvořil vhodný léčebný plán.

Zpět na blog