chiropraktik

Kdo je chiropraktik a co je chiropraxe?

V tomto článku se podíváme blíže na svět chiropraxe – oblast zdravotní péče, která v posledních letech získává na popularitě. V tomto blogu si rozebereme:

 • Kdo je chiropraktik?
 • Co je chiropraxe?
 • Chiropraktik vs. Fyzioterapeut: srovnání a rozdíly
 • Jak vybrat chiropraktika?

Kdo je chiropraktik?

Chiropraktik je zdravotnický odborník, který se specializuje na diagnostiku, léčbu a prevenci poruch pohybového aparátu, především páteře . Tito odborníci mají unikátní postavení v oblasti zdravotní péče, neboť jejich přístup se odlišuje od tradiční medicíny tím, že nezahrnuje použití farmaceutických léků nebo chirurgických zákroků. Namísto toho se chiropraktici zaměřují na manuální terapii, zejména na chiropraktické úpravy nebo manipulace s páteří , což znamená aplikaci specifického tlaku a pohybu na páteř a okolní struktury.

Jejich cílem je zlepšit funkci a snížit bolest, čímž přispívají k celkovému zdraví a pohodě pacienta. Chiropraktici věří, že mnohé zdravotní problémy, včetně bolesti hlavy, bolesti zad a krku, jakož i jiné problémy, mají svůj původ v poruchách páteře a souvisejících strukturách. Tyto poruchy mohou ovlivňovat nervový systém a celkové zdraví jedince.

chiropraxie

Co je chiropraxe?

Chiropraxe, jako medicínská disciplína, je založena na principu, že správné fungování páteře a nervového systému je klíčem k udržení celkového zdraví. Tato filozofie se odlišuje od tradiční medicíny, která se často více soustřeďuje na léčbu symptomů, zatímco chiropraxe kladne důraz na prevenci a léčbu příčin zdravotních problémů. Chiropraktici věří, že mnohé běžné zdravotní potíže – od bolesti zad a krku až po určité typy bolesti hlavy – mohou být přímo spojeny s dysfunkcí v páteřním sloupci a okolních strukturách, které ovlivňují nervový systém.

Chiropraktik vs. Fyzioterapeut: srovnání a rozdíly

Když hledáme péči o naše tělo, často se rozhodujeme mezi různými typy odborníků. Dva z těchto odborníků jsou chiropraktik a fyzioterapeut. I když obě profese mají podobný cíl – pomoci nám dosáhnout lepšího tělesného zdraví – jejich metody, přístupy a specializace se mohou lišit.

Definice a Zaměření

 • Chiropraktik: Zaměřuje se na diagnostiku, léčbu a prevenci poruch pohybového aparátu, zejména páteře. Používá manuální techniky pro úpravu páteře a kloubů, aby zlepšil nervovou funkci a celkové zdraví.
 • Fyzioterapeut (fyzio): Soustřeďuje se na zlepšení pohybu a funkčnosti těla po zranění, onemocnění nebo léčbě chronické bolesti. Fyzioterapeuti používají široké spektrum technik včetně cvičení, mobilizace, elektroterapie a dalších.

Metody a Přístupy

 • Chiropraktik: Hlavní metodou chiropraktika je chiropraktická úprava nebo manipulace, která se zaměřuje na obnovení správné polohy a pohyblivosti kloubů. 
 • Fyzioterapeut: Využívá individuálně přizpůsobené cvičební programy, techniky pro zlepšení rozsahu pohybu, silová cvičení, masáže, jakož i techniky pro zmírnění bolesti, jako je ultrazvuk nebo elektrická stimulace.

Vzdělávání a Kvalifikace

 • Chiropraktik: Absolvuje studium zaměřené na chiropraxi, které zahrnuje teorii, praktickou výuku a často i povinnou klinickou praxi.
 • Fyzioterapeut: Absolvuje studium ve fyzioterapii, které zahrnuje širokou škálu medicínských a biologických věd, včetně značného množství klinické praxe.

Typické případy a Léčebné plány

 • Chiropraktik: Často vyhledávaný při problémech jako jsou bolesti páteře, šíje, hlavy, problémy s klouby a nervovým systémem.
 • Fyzioterapeut: Zaměřuje se na rehabilitaci po zraněních, operacích, léčbu chronické bolesti, neurologické poruchy a zlepšení mobility.

chiropraktik

Jak vybrat chiropraktika?

Při výběru chiropraktika je nutné věnovat zvláštní pozornost několika klíčovým aspektům, abyste se ujistili, že dostanete nejlepší možnou péči. Zde jsou rozšířeny kroky a tipy, které vám pomohou při rozhodování:

1. Ověření kvalifikace

Důkladná kontrola vzdělání a certifikace: Ujistěte se, že chiropraktik má relevantní vzdělání a je držitelem platné licence. Toto můžete ověřit na webových stránkách profesních asociací nebo přes státní regulační orgány.

2. Shromažďování Doporučení

Doporučení od zdravotnických odborníků: Konzultujte se svým lékařem nebo jinými zdravotnickými odborníky, kteří vám mohou doporučit spolehlivého chiropraktika.

Osobní doporučení: Nebojte se zeptat rodiny, přátel nebo kolegů na jejich zkušenosti a doporučení. Osobní zkušenosti mohou poskytnout cenný pohled do kvality péče a přístupu konkrétního chiropraktika.

3. Kontrola recenzí

Online recenze a hodnocení : Podívejte se na recenze na internetu, abyste získali představu o zkušenostech předchozích pacientů. Webové stránky jako Google nebo specializované zdravotnické portály mohou být užitečné.

Reakce na zpětnou vazbu: Všímejte si, jak chiropraktik reaguje na pozitivní i negativní zpětnou vazbu, což může odrážet jejich přístup k pacientům a závazek k vylepšování služeb.

4. Osobní Konzultace

První konzultace: Mnoho chiropraktiků nabízí první konzultaci zdarma nebo za snížený poplatek. Toto je skvělá příležitost nejen k posouzení přístupu a komunikace chiropraktika, ale také k prodiskutování vašich potřeb a očekávání.

Ptejte se otázky: Během první konzultace se nebojte položit otázky týkající se metod léčby, očekávaných výsledků, četnosti návštěv a celkových nákladů na léčbu.

Výběr správného chiropraktika je rozhodující krok na cestě k úlevě od bolesti a lepšímu zdraví. Věnování času na důkladný výběr a zhodnocení všech možností zajistí, že vaše zkušenost s chiropraxí bude co nejpozitivnější a nejefektivnější.

Jak vybrat chiropraktika

Závěr

Chiropraxe poskytuje alternativní přístup ke zdravotní péči, který se zaměřuje na celistvost těla a jeho schopnost samo-zotavovat se. Přestože tato oblast není bez kontroverzí, mnozí lidé zažili úlevu od bolesti a zlepšení kvality života díky chiropraktické péči . Je však důležité vždy hledat odborné zdravotní poradenství před zahájením jakékoli nové formy léčby.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.