kolagen

Kolagen – druhy, užívání a k čemu je dobrý?

Kolagen je nedílnou součástí našeho těla, který hraje klíčovou roli při udržování struktury a funkce mnoha tkání. V tomto blogu se dozvíte vše, co potřebujete vědět o kolagenu – od jeho základní definice a typů, přes jeho zdravotní benefity, až po praktické rady o jeho užívání a získávání ze stravy. Kolagen má široké spektrum příznivých účinků, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky, kloubů, kostí a svalů. Ponoříme se do detailů, jak si vybrat ten nejlepší kolagen pro vaše potřeby, jak dlouho jej užívat, a jaké jsou nejlepší způsoby, jak zvýšit jeho hladinu v těle

 • Co je kolagen?
 • Typy kolagenu
 • K čemu je kolagen dobrý?
 • Co způsobuje snížení hladiny kolagenu?
 • Jak zvýšit hladinu kolagenu?
 • Otázky a odpovědi
 • Závěr
kolagen

Co je kolagen?

Kolagen je klíčový protein, který hraje v lidském těle mnoho strukturních a funkčních rolí. Tento protein je hlavní složkou pojivových tkání, proto se nachází v kůži, kloubech, šlachách a kostech. Význam kolagenu spočívá v tom, že těmto tkáním dodává pružnost a pevnost, čímž pomáhá udržovat fyzickou integritu těla.

S přibývajícím věkem se produkce kolagenu v těle snižuje, což může vést ke stárnutí pokožky, ztrátě pružnosti a ztuhlosti kloubů. Z tohoto důvodu může být suplementace kolagenu obzvláště důležitá pro starší lidi, ale i mladší mohou profitovat z konzumace doplňků stravy a potravin obsahujících kolagen, které mohou pomoci udržet zdravou pokožku a zmírnit bolesti kloubů.

Kolagen je přítomen i v mnoha kosmetických výrobcích, kde se používá ke zvýšení pevnosti a hydratace pokožky, ale nachází se i v mnoha doplňcích kloubní výživy. Výzkum v posledních letech poukázal na další potenciální zdravotní přínosy kolagenu, jako je podpora kardiovaskulárního zdraví a snížení zánětlivých stavů.

Typy kolagenu

Kolagen je mimořádně různorodý protein s více než 28 známými typy, z nichž každý má v těle jinou roli a vlastnosti. Tyto typy mají různé sekvence aminokyselin a struktury, což určuje jejich specifické funkce. Nejběžnější typy kolagenu, které hrají rozhodující roli při udržování strukturální integrity těla, jsou:

 • Kolagen typu I
 • Kolagen typu II
 • Kolagen typu III

Kolagen typu I

Kolagen typu I je nejběžnějším typem kolagenu v těle, představuje více než 90 % kolagenu v kůži, kostech, šlachách, vazivech a jiných pojivových tkáních. Tento typ zajišťuje pevnost a elasticitu tkání. Pro svoji vysokou pevnost v tahu je klíčový pro snášení fyzické námahy, například v případě šlach a vazů.

Kolagen typu II

Kolagen typu II se nachází hlavně v chrupavce a hraje zásadní roli ve zdraví kloubů. Tento typ pomáhá udržovat elasticitu a odolnost chrupavky, která je životně důležitá pro zajištění hladkého pohybu kloubů a tlumení nárazů. Kolagenové doplňky typu II se často používají k léčbě kloubních problémů, jako je osteoartritida.

Kolagen typu III

Kolagen typu III se nachází také v kůži, svalech a stěnách cév. Tento typ tvoří zejména vlákna, která poskytují pružnost a pevnost a hraje důležitou roli při hojení ran. Kolagen typu III je obzvláště důležitý v organismu malých dětí a těhotných žen, kde rychlý růst a vývoj vyžaduje efektivní stavbu tkáně.

Tyto typy kolagenu významně přispívají ke strukturálnímu zdraví organismu a pochopení různých typů umožňuje jejich cílené využití při léčbě a prevenci různých zdravotních stavů.

zdraví pokozky

K čemu je kolagen dobrý?

Kolagen má řadu příznivých účinků na organismus, z nichž mnohé jsou mimořádně důležité pro každodenní zdraví a pohodu. Některé z nejčastěji uváděných výhod zahrnují:

 • Zdraví pokožky
 • Zdraví kloubů
 • Posílení kostí
 • Udržování svalové hmoty

Zdraví pokožky

Kolagen typu I a III je obzvláště důležitý při udržování struktury a pružnosti pokožky. Tyto typy kolagenu pomáhají udržovat hydrataci pokožky, redukují výskyt jemných linek a vrásek a podporují hojení ran. Pravidelná konzumace kolagenových doplňků může přispět ke zvýšení hustoty pokožky, výsledkem čehož je její viditelně mladší vzhled.

Zdraví kloubů

Kolagen typu II je obzvláště důležitý pro zdraví kloubů, protože je hlavní složkou chrupavčité tkáně. Suplementace může pomoci snížit bolest kloubů a zlepšit funkci kloubů, zejména u lidí s osteoartritidou. To může zlepšit pohyblivost a snížit opotřebení chrupavky, což je nezbytné pro dlouhodobé zdraví kloubů.

Posílení kostí

Kolagen typu I hraje důležitou roli i při posilování kostí. Má klíčovou roli při udržování strukturální integrity kostí, protože napomáhá zabudování vápníku a jiných minerálů do kostní tkáně, čímž zvyšuje jeho hustotu a odolnost. To je důležité zvláště pro starší věkovou skupinu, kde je přirozený pokles hustoty kostí běžný.

Udržování svalové hmoty

Kolagen může také hrát roli při udržování a zvyšování svalové hmoty, zejména ve vyšším věku, kdy je ztráta svalové hmoty častá. Aminokyseliny v kolagenu, jako je glycin a prolin, mohou podporovat regeneraci svalové tkáně a syntézu svalových bílkovin.

Celkově lze říci, že cílené používání různých typů kolagenu může poskytnout různé zdravotní benefity, které mohou přispět k lepší kvalitě života a prevenci nemocí. Konzumace doplňků stravy a potravin s obsahem kolagenu je stále populárnější metodou pro ty, kdo chtějí podpořit přirozené funkce svého těla a pomoci si udržet zdraví.

Co způsobuje snížení hladiny kolagenu?

Snížení hladiny kolagenu v těle může být způsobeno mnoha faktory. Nejčastější příčiny poklesu hladin kolagenu jsou:

 • Stárnutí
 • UV záření
 • Kouření
 • Strava bohatá na cukr
 • Nedostatečná výživa

Stárnutí

Jako přirozená součást stárnutí tělo produkuje méně kolagenu a oslabuje se také struktura stávajícího kolagenu. Věkem totiž klesá aktivita fibroblastů, buněk stimulujících tvorbu kolagenu. Toto zmenšení přispívá ke ztrátě elasticity pokožky, tvorbě vrásek a ztenčování kloubních chrupavek.

stárnutí

UV záření

Sluneční UV paprsky mohou poškodit kolagenová vlákna v pokožce, což podporuje proces stárnutí pokožky a tvorbu vrásek. UV záření je obzvláště škodlivé, protože může přímo poškodit molekuly kolagenu a stimulovat enzymy, které kolagen rozkládají. Proto je důležité používat přiměřenou ochranu před sluncem, zejména v oblastech s vysokou intenzitou slunečního záření.

Kouření

Jedním z mnoha škodlivých účinků kouření je, že snižuje tvorbu kolagenu v těle. Toxické látky v cigaretovém kouři mohou poškozovat kolagen a brzdit činnost fibroblastů, což také přispívá k rychlejšímu stárnutí pokožky a ztrátě pružnosti kloubů.

kouření

Strava bohatá na cukr

Strava s vysokým obsahem cukru může přispět k procesu zvanému glykace, při kterém molekuly cukru reagují s proteiny včetně kolagenu. Tato reakce může poškodit strukturu kolagenu, což může vést ke snížení elasticity pokožky a kloubů. Glykace také přispívá k urychlení procesů stárnutí.

Nedostatečná výživa

Ke ztrátě kolagenu může přispět i nedostatek správných živin, jako je vitamín C, který hrají důležitou roli při syntéze kolagenu. Například vitamin C je nezbytný při stabilizaci síťování kolagenu. Vyvážená, pestrá strava, která obsahuje dostatek vitamínů a minerálů, je nezbytná pro udržení zdravých hladin kolagenu.

Jak zvýšit hladinu kolagenu?

Pro zvýšení hladiny kolagenu existuje několik metod, které mohou pomoci zlepšit produkci kolagenu v těle a udržet kvalitu kolagenu. Nejběžnější způsoby zvýšení hladiny kolagenu jsou:

 • Strava bohatá na vitamíny
 • Vyhýbání se špatným návykům
 • Kolagenové doplňky
 • Hydratace
 • Fyzická aktivita

Strava bohatá na vitamíny

Jíst potraviny bohaté na vitamín C a zinek je nezbytné pro syntézu kolagenu. Zahrnutí ovoce, zeleniny do vaší stravy může pomoci poskytnout živiny, které potřebujete.

Vyhýbání se špatným návykům

Vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu, jakož i mírnému vystavování se slunci může pomoci zachovat integritu kolagenových vláken a podpořit zdravou produkci kolagenu.

Kolagenové doplňky

Kolagen Collavant® n2 nabízený společností StretchFit je vynikající volbou. Tento speciální doplněk může podporovat produkci kolagenu, je speciálně navržen pro zdraví kloubů a vyroben v Evropě.

nejlepší kolagen

Hydratace

Udržování správné hydratace je klíčové pro udržení zdraví pokožky, což může nepřímo podporovat zachování kolagenové struktury.

Fyzická aktivita

Pravidelné cvičení může zlepšit krevní oběh, což může pomoci dodat živiny do tkání, včetně těch, které jsou zapotřebí k produkci kolagenu.

Kombinace těchto metod poskytuje integrovaný přístup k udržování a zvyšování hladin kolagenu, což přispívá ke zlepšení celkového zdraví a pohody.

Otázky a odpovědi

Jak dlouho užívat kolagen?

Kolagen by se měl užívat dlouhodobě, protože jeho účinky se projevují postupně. Pro dosažení viditelných výsledků na pokožce, vlasech, nehtech či kloubech se doporučuje užívání kolagenu alespoň 3 až 6 měsíců. Dlouhodobé užívání přispívá k udržení zdravých hladin kolagenu v těle, což může pomoci v prevenci příznaků stárnutí a zlepšení celkového zdraví.

Jak vybrat kolagen?

Při výběru kolagenu je důležité zohlednit jeho typ a účel použití. Kolagen typu I a III je vhodný pro zdraví pokožky, vlasů a nehtů, zatímco kolagen typu II je ideální pro podporu kloubů a chrupavek. Také je důležité vybrat kvalitní produkty, které jsou hydrolyzovány, neboť se lépe vstřebávají. Zkontrolujte, zda doplněk neobsahuje zbytečné přísady a konzervanty.

Nejlepší kolagen na klouby?

Nejlepší kolagen na klouby je kolagen typu II, protože je hlavní složkou chrupavek a podporuje jejich elasticitu a pevnost. Produkty, jako je  Kolagen Collavant® n2, jsou speciálně navrženy pro zdraví kloubů a mohou pomoci snížit bolesti a zlepšit pohyblivost.

kolagen

Jak získat kolagen ze stravy?

Kolagen lze získat také ze stravy. Mezi potraviny bohaté na kolagen patří vývary z kostí, ryby s kůží, kuřecí maso, vaječné bílky a želatina. Konzumace těchto potravin může přirozeně zvýšit hladinu kolagenu v těle a podpořit zdraví pokožky, vlasů, nehtů a kloubů.

Kdy užívat kolagen?

Nejlepší je užívat kolagen ráno nalačno nebo večer před spaním. Ranní užívání nalačno může zvýšit jeho absorpci, zatímco večerní užívání může podpořit regeneraci tkání během spánku. Konzistentní denní užívání je klíčové pro dosažení optimálních výsledků.

Jak si vyrobit kolagen?

Kolagen si můžete vyrobit doma vařením kostí a šlach, abyste získali výživný vývar. Tento proces zahrnuje dlouhé vaření kostí, nejlépe z hovězího nebo kuřecího masa, s přidáním zeleniny a octa, který pomáhá uvolnit kolagen z kostí. Výsledný vývar je bohatý na kolagen a další prospěšné látky.

Co obsahuje kolagen?

Kolagen je složen z aminokyselin, zejména glycinu, prolinu a hydroxyprolinu, které jsou důležité pro strukturu a funkci pojivových tkání. Obsahuje také malé množství minerálů, jako je vápník a hořčík, které podporují zdraví kostí a kloubů.

Co je hydrolyzovaný kolagen?

Hydrolyzovaný kolagen je kolagen, který byl rozložen na menší peptidy pomocí enzymů, což zlepšuje jeho vstřebávání v těle. Tento typ kolagenu je velmi účinný a snadno se používá v doplňcích stravy, neboť se rychle vstřebává a využívá v organismu.

zdraví kosti - kolagen

Závěr

Jak stárneme, naše produkce kolagenu klesá, což může vést k řadě zdravotních problémů, jako je stárnutí kůže, bolesti kloubů a ztráta hustoty kostí. Existuje však několik strategií, jak tomu zabránit, včetně užívání kolagenových doplňků, zdravé stravy bohaté na vitamíny, vyhýbání se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu, pravidelné hydratace a fyzické aktivity, které všechny přispívají k udržení a zvýšení hladiny kolagenu.

Integrované používání těchto metod může pomoci zlepšit kvalitu života, zachovat mladistvý vzhled a podpořit celkové zdraví. Udržování a zvyšování zdravých hladin kolagenu je proto mimořádně důležité pro dlouhodobou pohodu.

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.